- PACKAGE MODEL: C3000D6EB
- PACKAGE S/N: D260546294
- HP: 4441 HP
- VOLTAGE: 277/480
- ENCLOSURE: Open Power Unit
- CATEGORY: Generator Set
- SUB-CATEGORY: Diesel Generator
- YEAR: 2026
- LOCATION: Fridley, MN
- EMISSIONS: EPA Tier 2
New Cummins 3000 kW standby (2725 kW prime) diesel generator set model C3000D6EB, SN-D260546294. Cummins QSK78-G37 engine rated 4441 HP at 1800 RPM, EPA Tier 2 emissions. 3/60/277/480V. No circuit breaker. UL 2200 listed package. IBC Seismic certification. High ambient radiator. PowerCommand 3.3 digital control panel. Alternator heater. Coolant heater. Batteries and start up not included. 0 Hrs. Year 2026. Cummins 3 Yr base / 1000 Hr limited warranty. Overall dimensions genset 91W x 220L x 102H, 44,400 lbs, radiator 86W x 140L x 124H 15,790 lbs. FOB Fridley, MN